Ders Çalışırken Bir Şeyleri Ezberlemenin En İyi 5 Yolu

Final haftasının ne kadar telaşlı geçtiğini hatırlıyoruz! İster lisede olun, ister üniversite kariyerinizin son aşamalarına yaklaşın, çoğu kişi herhangi bir sınavın kendine en çok güvenen ve hazırlıklı bir öğrencinin sinirlerini sarsacağı konusunda hemfikirdir.

Bazı öğrencilerin yapacağı en kötü şeylerden biri, klasik sınava çalışmaları gerekirken kendilerini çoktan seçmeli bir sınava hazırlamaktır. Bir sınavın formatını bilmek ve çalışmak, kendinizi bir sınava hazırlamada gerçekten önemli olabilir.

Benzer şekilde, ders çalışırken materyali ezberlemenin birçok benzersiz yolu vardır! Birkaç kolay ipucunu takip etmek, sınavın biraz daha basit geçmesini sağlayabilir ve sizin hayatınızın daha az üzücü olmasını sağlayabilir.

Başlamadan önce final haftası için en büyük tüyomuz BİR HAFTA ERKEN ÇALIŞMAK!

Bu, çalışmaya yeterli zaman ayırdığınızı bilerek herhangi bir stresin, olumsuz zihniyetin, yorgunluğun vb. ortaya çıkmasını önler.

1. Zaten Bildiğiniz Şeyler Üzerinde Çalışmayın

Öğrencilerin final sınavına çalışmaya başladıklarında yaptıklarını gördüğümüz EN BÜYÜK hata, önceki sınav 1 ve 2’de ele alınan konular gibi zaten bildikleri ders bilgilerini tekrar gözden geçirmektir. Umarım siz de benimle aynı fikirde olabilirsiniz. Her bir kursunuzda ele alınması gereken bilgilerin sayısı… Zaten sağduyulu olarak öğrenmiş olmanız gereken temel anlayışların veya kavramların üzerinden geçerek zamanınızı ve çabanızı boşa harcamayın.

Dersten aldığınız notları masaya koyarak sessiz bir yere oturun. Daha sonra anlamadığınız tüm bölümleri vurgulayın. Bu, çalışmanın ilk adımıdır… Bu sayede, incelemeniz gereken alanlara odaklanabilir ve zamanınızı önceliklendirebilirsiniz.

Kursunuzda sağlanan ders kitabına (bölümlerin test kapakları) veya PowerPoint slaytlarına göz atmayı unutmayın. Bunu yaparak, en çok saldırmanız gereken bölümler hakkında kesin bir anlayışa sahip olmalısınız.

Bu sırada materyali değerlendirin ve sınav incelemesinde yer almayan konuların üzerini çizmeye çalışırken bunu profesörünüz tarafından size sağlanan çalışma kılavuzu veya sınav incelemesi ile karşılaştırın.

Üzeri çizili olmayan bölümler, zamanınızı odaklamanız gereken bölümlerdir. Sınava gireceğiniz hafta içinde çalışılması gereken bilgi miktarını azaltmak, daha zor konulara daha fazla zaman ayırabilmenizi sağlar.

2. Aktif Kalın ve Yemek Yiyin

En sevdiğiniz eşofmanla kanepede uzanmak, ders çalışmanın en iyi yolu gibi görünebilir… Ama öyle değil! Fazla rahat olmak kolaylıkla yorgunluğa, kestirmeye ve hayal kurmaya neden olabilir. Ayaktayken çalışmayı, elinizde not almayı ve yürürken gözden geçirmeyi denemek en iyisidir.

Temiz bir sınıf arayın ve beyaz tahtayı kendi yararınıza kullanın. Görseller (kavram haritaları, diyagramlar ve grafikler) araştırma oturumunu canlandırabilir ve öğrenme sürecine biraz mizah katabilir.

Yediğinizden emin olun! Karbonhidrat tüketmek beynin daha net, daha odaklanmış ve yorulmadan düşünmesini sağlar. Ancak abur cubur ucuz olabilir ve zamandan ve paradan tasarruf etmenizi sağlıyor gibi görünse de, beyninizin bilgiyi saklamasına yardımcı olmak için hiçbir şey yapmıyorlar. Fast food restoranları, tuzlu atıştırmalık yiyecekler ve hatta soda gibi işlenmiş ve abur cuburlardan kaçının.

Makarna, sandviç, süt, sebze ve meyveler harika karbonhidrat kaynaklarıdır ve sınava çalışırken diyete mutlaka dahil edilmelidir. Özellikle önceki gece ve ayrıca sabah. Asla aç ders çalışmayın, karnınız size guruldamaya devam ederken odaklanmak imkansızdır! O zaman zihin öğrenmeye değil yemek istemeye odaklanır.

Düzenli uyumanız da hayati önem taşıyor. Sınav sırasında beyninizin yorulması, sınav performansınızı katlanarak azaltacaktır; ancak bütün gece uyumak, sınırlar koyduğunuzdan veya 30 dakikalık şekerlemeler yapmak normal ve çok yaygın olmasına rağmen. Çok fazla enerji verici içecek içmeyin, şeker ertesi gün vücudunuzun çökmesine neden olabilir, kendinizi en fazla iki içecekle, hatta daha azıyla sınırlandırın.

Testinizden önce vücudunuzun pompalanmasını ve hareket etmesini sağlamak da akıllıca olacaktır. Hızlı bir yürüyüş yapın. Araştırmalar, egzersizin kan dolaşımının akmasına izin verdiğini, vücudunuzun adrenalin salgılamasına izin verirken aynı zamanda (vücudunuzdaki) endorfin düzeylerini de yükselttiğini gösteriyor. Aynı zamanda kaygı ve stresle baş etmenin yaygın bir yoludur!

3. Amacı Bilin

Neden bunu araştırıyorum ki? Ders çalışırken sıklıkla “aşırı bilgi yüklemesi” adı verilen yaygın bir semptomla karşılaşırız… Daha sonra materyali hatırlamanın genellikle zorlaşmasının nedeni budur. Neden çalıştığınızın amacını bildiğinizden emin olun, sizi devam etmeye motive eden şey nedir?

– Belirli bir kavramı veya fikri bilmek

– Belirli bir alanda kendinizi geliştirmek

– Birinin belirli bir şeyi neden yaptığını bilmek

– Görevlendirildiği akademik çalışmanın sorularını yanıtlamak

Çalışırken aklınızda bir amaç tutmak, yalnızca ilgili bilgilere odaklanmanıza ve bunları daha iyi hatırlamanıza büyük ölçüde yardımcı olabilir.

Bir şey üzerinde çalışmanızın neredeyse sonsuz sayıda nedeni olabilir; neyin size ait olduğunu anladığınızdan emin olun.

4. Uyumadan Önce ve Yataktan Kalktıktan Hemen Sonra Ders Çalışın

Bir şeyi gözden geçirmek veya öğrenmek için en ideal zaman, uyumadan hemen önce ve uyandığınız andır. Gün boyunca zihin pek çok işe yaramaz bilgiyle aşırı yüklenir ve yararlı, hatırlamaya değer olan ve olmayan bilgileri filtrelemeye çalışır.

Sabahları dişlerinizi fırçalamadığınızdan emin olun. Tuhaf ama gerçek araştırmalar, dişlerinizi fırçaladığınızda beyninize gitmeye hazır olduğunuzu söylediğinizi gösteriyor. Bu sayede, çalışmaya çalıştığınızda beyniniz aceleye gelmiş gibi hissetmeye başlar, ancak sonunda sadece göz gezdirir ve tüm bilgileri bir kerede sığdırmaya çalışırsınız.

Bu, bazı şeyleri unutmanızı kolaylaştırır. Hayal edin, zorlu ve uzun bir günün ardından dün ne yaptığınız sorulsa cevap verebilecek misiniz? Evet, buna çok benziyor. Uyumadan önce ve yataktan kalktıktan sonra zihniniz tazelenir ve hafızanızın daha somut olmasına yardımcı olabilecek bazı kimyasallar salgılar.

5. Öğrendiklerinizi Hatırlayın

15 dakikanızı öğrendiklerinizi tekrar etmeye çalışın. Bu yöntemlerden bazılarını benimsediyseniz, ne kadar çok şey hatırladığınıza şaşıracaksınız ve aynı zamanda hatırlama yeteneğinize olan güveniniz de artacak. Bu, tüm süreci iyileştirir ve ertesi gün yataktan kalkıp işi tekrar yapmak için daha fazla çaba harcarsınız.

İşlerinizi son dakikada bitirmek için ertelemekten ve panik yapmaktan bıktınız mı? Eğer öyleyse, doğru planlamayı yapmanız gerekir.

Doğru planlama ve doğru yöntemleri kullanmak, gününüzü etkili bir şekilde planlamanıza yardımcı olacaktır. Üniversite öğrencisi olmanın, sınavlara hazırlanmanın yanı sıra ödev vermenin de ne kadar stresli olduğunu çok iyi anlıyoruz, ancak yılın başından itibaren çalışmaya başlarsanız daha az sorunla karşılaşırsınız.

Çözüm:

En hazırlıklı öğrenci bile bir sınavın potansiyel sonuçları karşısında stresli ve bunalmış görünebilir ve her zaman gerçekliği kontrol etmek için zaman vardır. Ne olursa olsun, kötü not almak, sınavda başarısız olmak ya da sınıfta başarısız olmak ego için iyi değildir. Bunun dünyanın sonu olduğunu düşünmeyin. Olası sonuçlardan bir liste oluşturun ve hepsini düzenleyin.

Arkadaşlarınızla ve ailenizle konuşun ve sorunu açıklayın. Bunlar büyük bir rahatlık ve destek kaynağıdır. Her şey tam olarak istediğiniz gibi gitmese bile bir plan yapmak, sınava girme durumundaki kaygıyı ortadan kaldırmanın harika bir yoludur.

Yazar: Jason Le

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir